داخلی
۰

ادامه زیان‌های میلیاردی سهامداران بانک‌ها در هفته گذشته

جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹
اخبار تجارت: در حالی که سهامداران خرد دو بانک ملت و تجارت بعد از ماه‌ها بلوکه شدن سرمایه شان با ضررهای میلیاردی مواجه شدند سهامداران بانک صادارت نیز منتظر شرایط مشابهی هستند، توقف بیش از ۶ ماه این نمادها به اصل نقدشوندگی در بورس تهران صدمات جدی وارد آورده و به جو بی اعتمادی در بازار سرمایه دامن زده است.
ادامه زیان‌های میلیاردی سهامداران بانک‌ها در هفته گذشته
اخبار تجارت به نقل از ایسنا، در آخرین روز از معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته نماد معاملاتی بانک تجارت بعد از ۶ ماه و ۱۴ روز توقف، بازگشایی شد. این نماد در اواخر تیر ماه امسال با حدود قیمت هر سهم ۱۰۰ تومان مورد داد و ستد قرار می گرفت، اما پس از این توقف طولانی مدت، شاهد بیش از ۳۳ در صد کاهش در قیمت پایانی بود.
با این حساب در چهارشنبه گذشته نماد معاملاتی "وتجارت" تنها با قیمت چیزی حدود ۶۷ تومان داد و ستد شد. در دو هفته پیش نیز نماد معاملاتی بانک ملت پس از ۶ ماه و هشت روز باز شد و افت بیش از ۳۵ در صدی را تجربه کرد.

در اواخر تیر ماه امسال این نماد که به قیمت تقریبی هر سهم ۲۳۷ تومان داد و ستد می شد در زمان بازگشایی تنها به قیمت ۱۲۴ تومان معامله شد.
با این حساب سهامداران خرد هر دو بانک در این روزها با ضررهای هزاران میلیارد تومانی مواجه شدند. سهامدارانی که به صورت‌های مالی این بانک‌ها در آن زمان تکیه زده بودند و بنا بر اعتبار آن ها خرید کرده بودند به یک باره دارایی‌شان بلوکه می‌شود و بعد از چند ماه با صورت‌های مالی‌ای مواجه می‌شوند که کاملا با آنچه قبلا دیده بودند متفاوت است و ضررهای قابل توجهی را شناسایی کرده است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که دولت به عنوان بزرگترین بدهکار بانک‌ها و سازمان بورس و بانک مرکزی به عنوان نهادهای ناظر در این مورد باید به سهامدران خردی که به آن صورت‌های مالی اعتماد کرده بودند پاسخ گو باشند.
اما این پایان ماجرا نیست به زودی با بازگشایی نماد بانک صادرات سهامداران این بانک شاهد شرایط جدیدی در قیمت پایانی سهامشان خواهند بود این نماد نیز از اواخر تیر ماه سال جاری متوقف و سرمایه سهامداران آن بلوکه شده است و این یعنی اصل نقد شوندگی معنی خود را در بورس تهران از دست داده است.
در ابتدای هفته گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۷۸ هزار و ۴۹ واحدی قرار داشت، اما در انتهای هفته این شاخص تا رقم ۷۷ هزار و ۴۱۴ واحدی پایین آمد که یکی از علل افت این مدت، جو ناشی از بازگشایی نمادهای بانکی و ضررهای هزاران میلیاردی آن‌ها بود. احتمال دارد با بازگشایی نماد بانک صادرات در هفته آینده این روند کاهش همچنان ادامه داشته باشد.
کد مطلب: 708
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *