۰

تمایل یک شرکت هندی برای فرآوری ۱۰۰ هزارتن برنج در منطقه آزاد چابهار

شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۸
اخبار تجارت :‌معاون سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار بابیان این ‎ که چابهار مستعد تبدیل‌شدن به قطب فراوری برنج وارداتی کشور است، از مذاکره با یک شرکت هندی بری فراوری ۱۰۰ هزارتن برنج هندی در چابهار خبر داد.
تمایل یک شرکت هندی برای فرآوری ۱۰۰ هزارتن برنج در منطقه آزاد چابهار
به گزارش اخبار تجارت  به نقل از نیوز
غلام‌رضا پناه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-‌ اظهار کرد‌: سالانه یک‌میلیون و 200 هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و 500 هزار تن کسری را نیز ایران عمدتاً از هندوستان و بخشی از پاکستان تأمین می‌کند‌.
وی افزود: چابهار به دلیل شرایط جغرافیایی و ژئوپلیتیکی به‌صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین مکان برای فراوری این مقدار برنج وارداتی به کشور است چراکه اولاً به پاکستان و هند نزدیک است و ثانیاً قیمت انرژی و مشخصاً برق که در واحدهای فرآوری برنج استفاده می‌شود در چابهار و ایران به شدت ارزان‌تر از پاکستان و سپس هندوستان است‌.
معاون سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: با توجه به این ویژگی‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار یکی از راهبردهای منطقه آزاد، ایجاد شهرک تخصصی برنج است که هم‌اکنون این شهرک با 14 واحد فراوری برنج در حال فرآوری و بسته‌بندی برنج پاکستانی است‌.
پناه با اشاره به حاشیه‌سود بالای فرآوری برنج در چابهار اضافه کرد: به دلیل قیمت پایین انرژی هم‌اکنون هر مقدار برنج که در این واحدها تولید می‌شود در بازار به‌فرورش می‌رسد؛ مقدار تولیدی برنج این واحدها مشخص نیست چون هرروز در حال افزایش است، هم‌اکنون 4 واحد دیگر اخذ مجوز کردند و به‌زودی راه‌اندازی می‌شوند؛ هدف ما تولید و فراوری 500 هزار تن برنج هندی و پاکستانی در چابهار است‌.
وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای رسیدن به هدف 500 هزار تن برنج فرآوری در چابهار‌ گفت: هم‌اکنون با یک گروه هندی که بیش از 40 درصد بازار برنج وارداتی ایران را تأمین می‌کند در حال مذاکره هستیم، این شرکت علاقه‌مندی وافر خود را برای فرآوری 100 هزار تن برنج در فاز اول در چابهار نشان داده است‌.
معاون سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار اضافه کرد: حدود اشتغال‌زایی که این شرکت در چابهار به راه می‌اندازد؛ در فاز اول چیزی حدود 500 نفر است، ضمن آنکه این میزان اشتغال‌زایی در فازهای بعدی که هدف‌گذاری شرکت فرآوری 400 هزار تن برنج هندی در چابهار است؛ به‌میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.
 
کد مطلب: 5157
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *