۰

ترکمنستان طبق قرارداد نمی تواند گاز را به روی ایران ببندد

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
اخبار تجارت :مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: برخلاف ادعای ترکمنستان که عنوان کرده طبق قرارداد، و در صورت عدم پرداخت سه صورتحساب می تواند گاز را روی ایران ببندد، چنین بندی در قرارداد وجود ندارد.
ترکمنستان طبق قرارداد نمی تواند گاز را به روی ایران ببندد
به گزارش اخبارتجارت به نقل ازمهر حمیدرضا عراقی در نشست خبری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال  درباره وضعیت بدهی ایران به ترکمنستان و پرداخت جریمه به ترکیه گفت:در حال  حاضر  گاز به ترکیه صادر می کنیم و در قبال آن پول دریافت می کنیم.همانند عراق به عنوان یک مقصد صادراتی دیگر؛در ارتباط با ترکمنستان نیز اکنون گازی از این کشور دریافت نمی کنیم و پولی هم طبیعتا نمی پردازیم،اما در قبال ادعای این کشور آمادگی کامل داریم که در لاهه یا هر نهاد دیگر، موضوع به قضاوت گذاشته شود چرا که ما معتقد هستیم بر اثر اقدام این کشور خساراتی به ایران وارد شده که ایجاد آسیب کرده است.


عراقی با بیان اینکه وکلای مدافع شرکت ترکمنستانی در ایران گفته اند که اگر ایران سه صورت حساب را پرداخت نکند می توان گاز را به روی ایران بست، تصریح کرد: چنین بندی به هیچ عنوان در قرارداد با ترکمنستان وجود ندارد.


وی درباره صادرات گاز به بصره عراق نیز توضیح داد: این پروژه از سمت ایران به طور کامل انجام شده است،اما سمت عراقی به دلیل مشکلات در مسیر احداث این خط با تاخیر مواجه شده که قول داده اند تا ٢٢اسفندماه سال جاری این خط را در بخش عراق تکمیل کند.به این ترتیب پیش بینی می کنیم که صادرات رسمی به این کشور در ماه های ابتدایی سال آینده انجام شود.


این مقام مسوول همچنین از افتتاح رسمی خط ششم سراسری در ماه های ابتدایی سال آینده خبر داد و افزود:طول کل این خط هزار کیلومتر  و هزینه این پروژه حدود ٧هزار میلیارد تومان بوده است.


به عهدمان وفا کردیم
وی همچنین با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران در طول ۴۰ سال گذشته در مسیر تحقق سیاست‌های محرومیت‌زدایی و ایجاد رفاه برای مردم گام برداشته است، اظهار کرد: ایران، با ۳۰ هزار کیلومتر شبکه گازرسانی، یکی از بزرگ ترین زیرساخت‌های گازرسانی در دنیا را در اختیار دارد.وی گفت: در زمینه برنامه‌های تعریف شده در حوزه گازرسانی و ایجاد رفاه برای مردم و محرومیت‌زدایی که از سیاست‌های کلان نظام و انقلاب است، وفای به عهد کردیم.


وی افزود: هم اکنون ۷۶درصد مردم در روستاها و ۹۸ درصد شهرها روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز دریافت می کنند و افزون بر بخش خانگی،گازرسانی به بخش‌های نیروگاهی، صنایع و صادرات با وجود سرمای زیر صفر در تعداد زیادی از استان ها، به طور پایدار انجام شد.


وی همچنین از کلنگ زنی یا افتتاح ۳ هزار پروژه با ۱۲هزار میلیارد تومان اعتبار در ایام دهه فجر خبر داد و گفت:  از این میزان اعتبار، ۹هزار میلیارد تومان در بخش احداث خطوط انتقال و تاسیسات تقویت فشار گاز و ۳ هزار میلیارد تومان نیز در حوزه گازرسانی هزینه شده است.


عراقی تصریح کرد: ۸ هزار روستای باقیمانده که قابلیت گازرسانی دارند، تا دو سال آینده از نعمت گاز برخوردار می شوند.
این خبر تکمیل می شود 
کد مطلب: 4691
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *