۰

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های حمل و نقل دریایی بار و مسافر کشور، از سهم ۷۰ درصدی بخش تعاون از اشتغال دریایی خبر داد.

سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۴
اخبار تجارت:مدیرعامل اتحادیه تعاونی های حمل و نقل دریایی بار و مسافر کشور، از سهم ۷۰ درصدی بخش تعاون از اشتغال دریایی خبر داد.
به گزارش اخبار تجارت به نقل از مهر  تعاون ایران، احمد هاشمی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های حمل و نقل دریایی بار و مسافر کشور، عمده‌ترین چالش این حوزه در شرایط کنونی را نرخ بالای قیمت سوخت و فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل دریایی سنتی عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت حامل های انرژی، توان حرکت و رقابت را از بخش حمل و نقل دریایی گرفته است.

به گفته وی، در حال حاضر قیمت سوخت ناوگان دریایی بر اساس نرخ فوب خلیج فارس است و این رقم با توجه به نوساناتی نظیر رشد قیمت نفت، دلار و موارد دیگر تغییر کرده و در حال حاضر به رقم ۲۳۰۰۰ ریال رسیده است.


هاشمی با اشاره به تاثیرات افزایش قیمت سوخت بر روند فعالیت شاغلان این حوزه افزود: افزایش قیمت سوخت به دلیل عدم توان تامین، به مرور موجب خروج افراد شاغل در این حوزه و رشد فعالیت های کاذب و بعضا غیرقانونی خواهد شد؛ چراکه اکثر فعالان این بخش معمولاً فقط از طریق حرفه دریانوردی امرار معاش می کنند؛ همچنین قدیمی و کهنه بودن شناورها بر مصرف سوخت تاثیر مستقیم داشته و عملا شرایط سختی را برای شاغلان این حوزه ایجاد کرده است.


این تعاونگر، با تشریح چالش ها به بیان راهکار و پیشنهاد نیز پرداخت و یادآور شد: تعیین قیمت فوب خلیج فارس برای سوخت، این صنعت را با مشکلات بسیاری مواجه ساخته است اما در صورت حمایت دولت و در نظر گرفتن تخفیف در نرخ قیمت سوخت شناورهای مذکور می‌توان از به بن بست رسیدن این صنعت جلوگیری کرد.


وی ادامه داد: راهکار جلوگیری از بحران در این بخش، ابتدا کاهش قیمت سوخت این شناورها  سپس همزمان با نوسازی شناورهای فرسوده موجود و جایگزینی آنها با شناورهای جدید و دارای استاندارد طی یک برنامه ۵ ساله می توان بصورت پلکانی و ظرف مدت ۵ سال نسبت به آزادسازی قیمت سوخت اقدام کرد.
کد مطلب: 4618
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *