۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

رشد مستمر و پایدار تولید محصولات کشاورزی دستاورد مهم دولت است

جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
اخبار تجارت: معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی، رشد مستمر و پایدار محصولات را از دستاوردهای مهم و بزرگ دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی دانست.
رشد مستمر و پایدار تولید محصولات کشاورزی دستاورد مهم دولت است
به گزارش پایگاه خبری اخبار تجارت به نقل از ایرنا,' عباس کشاورز ' پنجشنبه شب در مراسم گشایش پانزدهمین نمایشگاه فناوری و تجهیزات کشاورزی و باغبانی در اصفهان، تصریح کرد: پیش از شروع کار دولت یازدهم، حدود 45 درصد انرژی مصرفی مردم از واردات تامین می شد و حداکثر خوداتکایی ما در این بخش 55 درصد بود.

وی با اشاره به اینکه پروتئین بخش بزرگی از انرژی مصرفی مردم را تشکیل می دهد، افزود: پیش از دولت یازدهم، 80 درصد ذرت و 90 درصد کنجاله که منشاء اصلی تولید پروتئین است از طریق واردات تامین می شد.

معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی، اضافه کرد: قولی که در ابتدای دولت یازدهم به رئیس جمهوری دادیم این بود که ظرف چهار سال بتوانیم در زمینه تولید ذرت و کُنجاله به خوداتکایی 80 درصدی برسیم.

وی تاکید کرد: اکنون این قول عملی شده است و در سالجاری ایران در زمینه تولید ذرت و کُنجاله به عنوان منشاء اصلی پروتئین به خوداتکایی 80 درصدی رسید.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری تاکنون در زمینه تولید ذرت و کُنجاله به خوداتکایی بیش از 95 درصد دست نیافته است، اظهارکرد: چنانچه با محدودیت های منابع آبی مواجه نبودیم می توانستیم میزان خوداتکایی در زمینه تولید ذرت و کنجاله را به 85 درصد افزایش دهیم.

کشاورز تصریح کرد: اکنون وظیفه ماست که این دستاورد بزرگ را حفظ کنیم تا میزان تولید این محصولات پایدار بماند.

*** بهره وری آب در بخش کشاورزی 20 درصد افزایش یافت
معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدام های دولت برای صرفه جویی و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی طی سه سال گذشته، افزود: با آسیب شناسی و توجه دادن کشاورزان به اهمیت منابع آبی کشور و استفاده بهینه از این مایع حیاتی در بخش کشاورزی، گفت: در طی این مدت توانسته ایم شاخص بهره وری آب در کشاورزی را 20 درصد افزایش دهیم.

*** میزان تولید گندم در سال زراعی گذشته طی 30 سال گذشته سابقه نداشت
کشاورز تولید گندم و بی نیازی از واردات این محصول استراتژیک را یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: در حال حاضر، برای مصرف بیش از 15 ماه ذخیره سازی گندم در کشور انجام شده که طی 30 سال گذشته بی سابقه بوده است.
وی این موفقیت بزرگ را حاصل تلاش همه کشاورزان و فعالان این بخش دانست و گفت: در صف مقدم این موفقیت، کشاورزان زحمت کش هستند.

*** نهاده ها و کودهای مورد نیاز کشاورزان استاندارد سازی شدند
معاون زراعی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به اقدام های انجام شده در زمینه استاندارد سازی نهاده ها و کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی طی سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: وقتی مسئولیت را برعهده گرفتیم به مواردی برخورد می کردیم که شرمنده مردم و کشاورزان می شدیم زیرا بسیاری از نهاده ها و کودهای عرضه شده، هیچ ماده تغذیه در آن وجود نداشت.

وی افزود: یکی از دلایلی که کشاورزان تمایلی به استفاده از کود نداشتند، نبود وجود عناصر مورد نیاز برای تغذیه بذر بود.

کشاورز با اشاره به اینکه پیش از این کودهای غیر استاندارد به بازار عرضه می شد، اضافه کرد: با اقدام های انجام شده، اکنون از عرضه این کودها جلوگیری شده و برای رسیدگی به این موضوع دفتر حقوقی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است.

*** آفت کُش های خطرناک را از کشاورزی حذف می کنیم
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود تولید و یا عرضه آفت کُش های دوستدار محیط زیست، استاندارد و با کیفیت را از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و افزود: در دولت های قبلی تصمیم گرفته شد که افت کش ها از چرخه حمایت دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار شود.

وی افزود: انتظار این بود که با واگذاری این امور به بخش خصوصی ، افت کش های دوستدار محیط زیست و با استانداردهای لازم و با کیفیت به بازار عرضه شود اما متاسفانه انتظارات برآورده نشد.

کشاورز تصریح کرد: امسال، آخرین مهلت برای بخش خصوصی جهت عرضه آفت کش های مطلوب و دوستدار محیط زیست به بازار است و ما عرضه افت کش های خطرناک به بازار را ممنوع خواهیم کرد.

وی افزود: برای عرضه آفت کش های مطلوب، تسهیلات لازم را در اختیار بخش خصوصی قرار خواهیم داد و انتظار داریم بخش خصوصی اصلاحات اساسی در این زمینه بوجود آورد.

*** عرضه بذر توسط بخش خصوصی، رویکرد وزارت جهاد کشاورزی است
معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی، عرضه بذر توسط بخش خصوصی را از رویکردهای این وزارتخانه اعلام کرد و افزود: هدف ما این است که سرمایه گذاران این بخش را افزایش دهیم تا بهره وری بیشتری حاصل شود.

وی افزود: در سه سال گذشته، اقدام های خوبی در زمینه تولید و عرضه بذر انجام شده است و در پی این اقدام ها به رغم کم آبی، تولید محصولات افزایش یافت.

کشاورز در ادامه دست یابی به فناوری و تجهیزات پیشرفته را از نیازهای بخش کشاوزی دانست و تصریح کرد: کمبود آب مهمترین چالش کشور است و باید با استفاده از فناوری های نوین و تجهیزات پیشرفته کشاورزی ضمن افزایش محصولات باید در زمینه کاهش مصرف آب در این بخش گام برداریم.

وی جایگزین کردن کشت و کشت متناسب با اقلیم و سرزمین را یکی از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد و گفت: تغییرات اساسی رفتاری در بخش زراعی از برنامه های این وزارتخانه است.

معاون زراعی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کمبود آب نباید موجب یاس و ناامیدی در کشاورزان شود، گفت: غلبه بر این مشکلات راه حل دارد و ما باید با استفاده از فناوری های نوین و تجهیزات پیشرفته همچنین تغییرات رفتاری، بر این مشکلات غلبه کنیم.

*** بانک ها باید سیاست خود را در قبال کشاورزان تغییر دهند.
وی بااشاره به اینکه کشاورزی، شغلی پر زحمت است، تصریح کرد: به رغم مشکل بودن، کشاورزی سود چندانی ندارد که بانک بخواهد با کشاورزان شریک شود بنابراین بانک ها باید در دریافت سود از کشاورزان در قبال ارائه تسهیلات تجدید نظر کنند.

کشاورز افزود: سیستم اقتصادی کشور باید به یاری بخش کشاورزی بیاید و تسهیلات با سود کمتر برای کشاورزان درنظر بگیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بانک ها و تصمیم گیران باید توجه کنند که اکنون برای ارائه تسهیلات با سود بالای 16 درصد برای کشاورزان پرونده تشکیل می دهیم اما در سال های آینده باید به پرونده ورشکستگی آنها رسیدگی کنیم زیرا کشاورزی سود چندانی ندارد که یک کشاورز بخواهد سود کلانی را به بانک پرداخت کند.

وی در ادامه برپایی نمایشگاه های کشاورزی را عاملی برای پیشرفت این بخش بیان کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه ها زمینه تبادل نظر فعالان این بخش را فراهم می کند و موجب نزدیک شدن کاربران با تولیدکنندگان مواد، ادوات و تجهیزات کشاورزی می شوند.

کشاورز بر ارائه آموزش های لازم به کشاورزان برای استفاده از مواد و تجهیزات پیشرفته کشاورزی توسط مراکز تولید کننده این کالاها تاکید کرد.

پانزدهمین نمایشگاه فناوری و تجهیزات کشاورزی و باغبانی(نهاده ها، محصولات و خدمات وابسته)، پنجشنبه شب در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان گشایش یافت.

در این نمایشگاه 110 شرکت، آخرین و تازه ترین محصولات و خدمات خود را در زمینه تولید و توزیع انواع بذر، سموم دفاع آفات، ادوات سمپاشی و باغبانی، گل و گیاه، خدمات بازرگانی و تامین خدمات کشاورزی، گل و گلخانه، پرورش درخت و نهال، نهاده ها و کودهای شیمیایی و حیوانی به نمایش گذاشته اند.

 
کد مطلب: 422
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *